ហេតុអ្វីជ្រើសរើស TESOL House?
យើងអនុវត្តតាមកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល TESOL ដែលមានសុពលភាពពេញលេញដោយ INTESOL Worldwide ដែលមានមូលដ្ឋាននៅចក្រភពអង់គ្លេស។ សិក្ខាកាមតម្រូវឱ្យបំពេញរាល់ការងារទាំងអស់រួមទាំងការអនុវត្តការបង្រៀនដល់បទដ្ឋានដែលត្រូវការមុនពេលវិញ្ញាបនបត្រ TESOL អាចត្រូវបានប្រគល់ជូន។ វគ្គសិក្សា TESOL របស់យើងគឺមានលក្ខណៈអន្តរជាតិ ...
តើវគ្គសិក្សានេះសម្រាប់អ្នកណា?
វគ្គសិក្សា TESOL ត្រូវបានរៀបចំ ឡើងសម្រាប់ទាំងអ្នកនិយាយភាសាអង់គ្លេសដើមកំណើតនិងមិនមែនជាជនជាតិដើមដែលមានបទពិសោធបង្រៀនភាសាអង់គ្លេសតិចតួចឬគ្មាន។ វាផ្តល់ឱ្យអ្នកនូវជំនាញមូលដ្ឋាន និងចំណេះដឹងខាងទ្រឹស្តីដែលត្រូវការដើម្បីចាប់យកអាជីពជាគ្រូបង្រៀន។ វាក៏ជួយដល់គ្រូ និងការគ្រប់គ្រងសាលាដែលមានស្រាប់ ដើម្បីបង្កើនជំនាញបង្រៀនរបស់ពួកគេដែលជាផ្នែកមួយនៃការអភិវឌ្ឍន៍វិជ្ជាជីវៈ
ការទទួលស្គាល់
វគ្គសិក្សាTESOL House ត្រូវបានទទួលស្គាល់និងបញ្ជាក់ដោយ ALAP (ការទទួលបានភាសាសម្រាប់អ្នកជំនាញ), ដែលជាអង្គការដែលមានមូលដ្ឋាននៅចក្រភពអង់គ្លេស។ ALAP គឺជាអង្គការដែលមានការទទួលស្គាល់ដែលមានជំនាញក្នុងវិស័យ ELT។
ALAP ត្រូវបានគាំទ្រដោយ ក្រុមអ្នកជំនាញ ទាំងអស់ក្នុងការបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស។ អ្នកជំនាញទាំងអស់ ត្រួតពិនិត្យលើបញ្ហានានាទាក់ទងនឹងគុណភាពនៃការសិក្សាដោយធានាថាតម្លៃនៃវិញ្ញាបនប័ត្រ ALAP ត្រូវបានលើកកំពស់។
ពិភពនៃការអប់រំតែងតែត្រូវបានរំខានដោយការបញ្ជាក់វិញ្ញាបនប័ត្រនៃវគ្គសិក្សា។ ដើម្បីធ្វើឱ្យមានភាពខុសគ្នារវាងគុណវុឌ្ឍិពិតប្រាកដ ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងគុណវុឌ្ឍិដែលត្រូវបានផលិតសម្រាប់ការរកស៊ី វាចាំបាច់ណាស់ដែលក្រុមហ៊ុនអប់រំផ្តល់វិញ្ញាបនប័ត្រទទួលស្គាល់។ ការទទួលស្គាល់នេះទទួលស្គាល់ដោយស្ថាប័នខាងក្រៅដែលវគ្គសិក្សានិង / ឬអ្នកផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលបានបំពេញតាមស្តង់ដារនិងការអនុវត្តល្អបំផុត។ ខ្ញុំមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានចូលរួមជាមួយ INTESOL ដែលក្រុមហ៊ុននេះជាគំរូលេចធ្លោនៃការអនុវត្តល្អបំផុតនេះ ”
Dr Paul Rogers MSc, PhD, FCoT, FIFL, FInstLM, FRSA
Head of Accreditation
Gaining an accredited INTESOL TEFL / TESOL certificate through ALAP
តើនេះមានន័យអ្វីសម្រាប់អ្នកដែលសិក្សាវគ្គនេះ!
You receive a Course Transcript from the awarding body.
និយោជកនៅទូទាំងពិភពលោកនឹងដឹងថាវគ្គសិក្សារបស់អ្នកមានស្តង់ដារសិក្សាខ្ពស់។
Your accredited TEFL / TESOL certificate course is moderated and the procedures are checked by an external body.
អ្នកផ្តល់វគ្គសិក្សានិងស្ថាប័នទទួលស្គាល់គុណភាពអប់រំ គឺផ្តោតលើគុណភាពហើយប្តេជ្ញាផ្តល់ជូនសេវាកម្មល្អបំផុត។

TESOL House is part of the INTESOL Worldwide group of accredited course providers. The internationally recognized certificates are issued from INTESOL Worldwide based in the United Kingdom. Trainees are required to complete all assignments, including teaching practice, to the required standard before the TESOL certificates can be awarded.
Who is this course for?
The TESOL course is designed for both native and non-native English speakers with little or no prior English teaching experience. It equips you with the basic skills and theoretical knowledge needed to take up a post as a teacher. It also helps existing teachers and school management to enhance their teaching skills as part of their ongoing professional development.
Accreditation
INTESOL Worldwide TESOL courses are accredited and certified by ALAP (Awarding Language Acquisition for Professionals), a UK based Awarding Organization. ALAP is an accrediting organization that specializes in the ELT industry.
ALAP is supported by an esteemed Academic Panel who are all experts in the field of English Language Teaching. The ALAP panel oversees matters related to academic quality, ensuring that the value of an ALAP Certificate is upheld.
“ The world of education is often marred by questionable certification of academic courses. In order to differentiate between genuine, professional qualifications and those that are produced for commercial gain, it is essential that education companies provide accredited certification. Accreditation is the recognition by an external body that a course and/or training provider has met a certain set of standards and best practice. I am delighted to be associated with INTESOL as the company is an outstanding example of this best practice. ”
Dr Paul Rogers MSc, PhD, FCoT, FIFL, FInstLM, FRSA
Head of Accreditation
Gaining an accredited INTESOL TEFL / TESOL certificate through ALAP
What This Means to You, the Student!
You receive a graded TEFL / TESOL certificate direct from the awarding body.
You receive a Course Transcript from the awarding body.
Employers worldwide will know that your course is of a high academic standard.
Your accredited TEFL / TESOL certificate course is moderated and the procedures are checked by an external body.
Your course provider and accreditation body are investing in quality and are committed to giving excellent service.